Före efter Covid-19

Det är en hemsk men intressant tid vi lever i, mycket händer i vår omgivning och länder har stängts ned i flera månader. Covid-19 har tagit världen med storm och förändrat våra liv i några månader, kanske till och med för alltid.

Det är inte bara vår vardag som tagit effekt av Covid-19 utan även aktiemarknaden har reagerat kraftigt. I slutet på februari var optimismen hög för OMXS30 och aktiemarknaden har aldrig infunnit sig på högre nivåer.

Sedan raset på Stockholmsbörsen började var OMXS30 ned som mest 32% och flera bolag sjönk med över 50%.

Covid-19 är inte den första epidemi som drabbat världen och nedan kan du se hur Stockholmsbörsen historiskt har reagerat vid diverse epidemier.

EpidemiMånad1-månad3-månader6-månader
Pneumonic plagueSeptember 1994-0.55%26.32%83.89%
SARSApril 200314.53%19.33%31.45%
Avian fluJuni 20061.83%6.70%10.05%
Dengue FeverSeptember 20061.07%7.09%14.93%
Swine fluApril 200910.90%19.06%36.57%
CholeraNovember 20101.63%4.54%7.18%
MERSMaj 20130.89%3.60%7.05%
EbolaMars 20140.43%2.73%1.33%
Measles/RubeolaDecember 2014-2.74%12.34%8.27%
ZikaJanuari 2016-9.77%-8.02%-6.25%
EbolaOktober 2018-8.80%-13.38%-2.76%
MeaslesJuni 20199.39%4.69%14.11%
 Snittavkastning1.57%7.08%17.15%

Som vi kan se så har börsen ofta återhämtat sig bra, och efter 6 månader är det endast två gånger som börsen fortfarande har stått lägre. Det betyder dock inte att det måste vara så denna gång.

Läget är lite annorlunda idag, många analytiker menar på att risken för att svarta svanar ska uppstå på börsen är betydligt högre idag jämfört med för 10 år sedan. Detta dels på grund av sociala medier men även på grund av hur sammanlänkad världen är idag. Det är inte bara ekonomiska aspekter som kan få marknaden att klappa ihop utan även sociala.

I vardagen tror jag många av oss har valt att socialt distansera oss och har anpassat vårt sätt att leva. Det har uppstått helt nya uttryck som “coronaträff” (fika i trädgården med två meters mellanrum).

Precis som att vi måste anpassa oss efter den rådande situationen i vardagen måste vi också göra det på aktiemarknaden. Även om vi inte vet hur framtiden kommer att se ut måste vi anpassa oss till att handla aktier på ett sätt som passar den rådande situationen.

Jag tänkte därför att vi skulle ta oss en liten snabb titt och försöka reda ut hur har aktiemarknaden förändrats sen efter Covid-19 utbrottet. Vi kommer främst att fokusera på volatiliteten i marknaden.

Det har snart gått två månader sedan raset på OMXS30 började och vi kommer att studera hur det har sett ut de två månaderna innan raset och hur det har sett ut från dess att raset började.

Volatilitet är ett fint ord för att beskriva hur mycket en aktie eller index rör sig. Ett sätt att mäta volatiliteten är med hjälp av en indikator med namnet Average True Range.

ATR står för Average True Range och det är ett sätt att mäta kurs volatilitet på. Höga värden på ATR betyder volatil handel och låga värden betyder lugn handel. ATR är det största värdet utav tre olika värden.

Dessa värden är dagens högsta kurs subtraherat med gårdagens stängningskurs, absoluta värdet utav dagens lägsta subtraherat gårdagens stängningskurs eller det sista värdet är dagens högsta kurs subtraherat med dagens lägsta kurs.

ATR mäter alltså inte skillnaden från stängning till stängning utan den rörelse en aktie eller index gör under en dag.

Vi kommer använda oss av denna indikator och se hur volatiliteten har förändrats från före och efter Covid-19. 

De två månader innan utbrottet för Covid-19 låg ATR indikatorn på 22.3 i genomsnitt. Det vill säga att OMXS30 rörde sig i genomsnitt 22.3 punkter varje dag. Om vi översätter detta i % är detta ungefär 1.2%. 

Efter raset har indikatorn ATR legat på 52.3 i genomsnitt, den har alltså mer än fördubblats. Översätter vi detta i procent har OMXS30 i genomsnitt rört sig ungefär 3.4% per dag. Det vill säga att OMXS30 rent procentuellt har rört sig betydligt mer efter Covid-19. 

Den procentuella rörelsen under dagen är hela 180% gånger större efter Covid-19 raset jämfört med månaderna innan.

Aktiemarknaden har alltså förändrats väsentligt från innan och efter utbrottet av Covid-19. Marknaden är betydligt mer volatil och stora rörelser är inget ovanligt. Innan raset var den största rörelsen från en dag till en annan 2.3%.

Efter raset var den största rörelsen hela 10.6%, en väsentlig skillnad.

Nu när vi vet hur mycket mer volatil marknaden är efter Covid-19, hur anpassar vi oss efter det?

Det första är att anpassa hur mycket vi satsar. Eftersom att OMXS30 rör sig så mycket mer varje dag jämfört med innan är den risk vi tar betydligt mycket större. 

Innan vi tar en affär eller investerar i ett bolag måste vi ställa oss frågan, är jag bekväm i att satsa så mycket pengar som innan när jag vet att rörelserna kommer vara fruktansvärt mycket större.

Det finns många fina köptillfällen efter stora fall och potentialen att tjäna mycket pengar ökar, men även så risken att förlora stora summor.

Ingen vet hur framtiden kommer att se ut, men det vore dumt att inte anpassa sig efter rådande situation. Jag hoppas denna lilla studie har gett dig lite mer insikt och hur marknaden ser ut före jämfört med efter Covid-19.

Jag önskar dig lycka till med dina investeringar och ta hand om dig i dessa ovissa tider.

Posted in Okategoriserade.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *